افتادن ایران بوشهر تهران پرواز 13 خرداد

افتادن: ایران بوشهر تهران پرواز 13 خرداد هواپیما هواپیما ایران ایر قیمت بلیت هواپیما

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی بازارسازی جهت اوراق گواهی پیش‌فروش سکه

دبیرکل بانک مرکزی با اشاره به تصمیمات اخیر این بانک در رابطه با تعمیق بازار طلا، از بازارسازی جهت اوراق گواهی پیش‌خرید سکه در بورس اوراق بهادار خبر داد.

بازارسازی جهت اوراق گواهی پیش‌فروش سکه

بازارسازی جهت اوراق گواهی پیش فروش سکه

عبارات مهم : بازار

دبیرکل بانک مرکزی با اشاره به تصمیمات اخیر این بانک در رابطه با تعمیق بازار طلا، از بازارسازی جهت اوراق گواهی پیش خرید سکه در بورس اوراق بهادار خبر داد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، سید محمود احمدی در این خصوص گفت: در آستانه عید سعید فطر خبر خوبی جهت سرمایه گذاران در طرح پیش فروش سکه و فعالان بازار طلا داریم آیا که اجرای این طرح علاوه بر نقدپذیر کردن اوراق گواهی پیش فروش سکه، به تعدیل و تثبیت بازار طلا نیز کمک خواهد کرد.

دبیر کل بانک مرکزی افزود: در سال گذشته و به دنبال التهاب بازار ارز و طلا، بانک مرکزی نسبت به اجرای طرح پیش فروش سکه طلای بهار آزادی اقدام کرد. در این راستا مجموعاً 7.6 میلیون قطعه سکه طلا در مراحل متفاوت و با سررسیدهای یک ماهه الی 2 ساله پیش فروش شد. تاکنون و با سررسید شدن موعد تحویل سکه های یک ماهه، حدود 800 هزار قطعه سکه طلا به خریداران تحویل شده است و 6.8 میلیون قطعه سکه طلا از کل میزان پیش فروش شده است باقی مانده که در مواعد سررسید تحویل مردم خواهد شد.

بازارسازی جهت اوراق گواهی پیش‌فروش سکه

احمدی با اشاره به عرضه تدریجی سکه های پیش فروش شده است بر اساس برنامه پیش فروش، بازارسازی جهت اوراق گواهی پیش فروش سکه را اقدامی در جهت نقدپذیر کردن اوراق مزبور و همچنین تعمیق بازار طلا و ثبیت این بازار در شرایط کنونی معرفی کرد.

وی با اشاره به اینکه با سررسید شدن و تحویل سکه های فوق در مواعد سررسید، شاهد زیاد کردن عرضه سکه طلا در بازار خواهیم بود، افزود: با افق پیش رو و تدریجی بودن تزریق سکه، به نظر می رسد تاثیرگذاری طرح پیش فروش بر بازار محدود باشد و به خاص در فواصل بین سررسید، خلاء عرضه می تواند احساس شود. با بازارسازی اوراق گواهی پیش فروش امکان خرید و فروش اوراق مزبور فراهم خواهد شد و از این طریق حجم عرضه در بازار طلا با سررسیدهای متفاوت زیاد کردن می یابد. به این ترتیب از سویی بازار سکه تعمیق پیدا می کند و علاوه بر آن منافع مناسبی نصیب خریداران سکه در طرح پیش فروش می شود؛ لذا انتظار می رود اجرای این طرح تاثیر به مراتب بیشتری در ثبات بازار در مقایسه با تزریق تدریجی سکه داشته باشد.

دبیرکل بانک مرکزی با اشاره به تصمیمات اخیر این بانک در رابطه با تعمیق بازار طلا، از بازارسازی جهت اوراق گواهی پیش‌خرید سکه در بورس اوراق بهادار خبر داد.

دبیرکل بانک مرکزی با بیان اینکه اطلاع رسانی مورد نیاز در خصوص شرح اجرای طرح تازه بانک مرکزی انجام خواهد شد، گفت: در این طرح به سرمایه گذاران در طرح پیش فروش سکه این امکان داده می شود تا در صورت میل به اوراق گواهی پیش فروش (رسید پیش خرید) خود را به اوراق سکه طلا (با سررسید متناظر) که از شاخصه های امنیتی مورد نیاز برخوردار بوده و توانایی خرید و فروش در بورس را دارند، تبدیل کنند.

احمدی در تبیین فایده های اجرای این طرح جهت سرمایه گذاران در طرح پیش فروش سکه، ادامه داد: به طور قطع سرمایه گذاران در طرح پیش خرید سکه از این امکان استقبال خواهند کرد، آیا که بر خلاف اوراق سکه طلا, اوراق گواهی پیش خرید سکه طلا تا موعد سررسید امکان معامله و نقدپذیری ندارد. علاوه بر این، بازارسازی جهت اوراق سکه طلا مخاطرات امنیتی مربوط به نگهداری سکه در منازل را برطرف می کند؛ چراکه اوراق سکه طلا با نام بوده و در سامانه مربوطه ثبت شده است و امکان فروش آن به وسیله فرد دیگری به غیر از صاحب اوراق وجود ندارد.

دبیرکل بانک مرکزی با تاکید بر ایفای کامل و به موقع تعهدات بانک مرکزی در طرح پیش فروش سکه، اقزود: دارندگان اوراق این امکان را دارند تا بعد از سررسید و در صورت تمایل، با ارایه اوراق به بانک مرکزی نسبت به دریافت سکه طلای فیزیکی اقدام کنند.

بازارسازی جهت اوراق گواهی پیش‌فروش سکه

وی اطمینان خاطر داد: این اوراق بعد از سررسید نیز کاملا معتبر بوده و 100 درصد مبتنی بر سکه طلا هستند. در واقع در این طرح, اوراق سکه طلا کاملاً حکم سکه فیزیکی طلا را دارند و به دارندگان این امکان را می دهند تا ضمن برخورداری از منافع این اوراق, ریسک نگهداری طلا را از بین بردن کرده و از امکان معامله این اوراق در یک بازار متشکل و براق برخوردار شوند.

واژه های کلیدی: بازار | مرکزی | سررسید | اجرای طرح | بانک مرکزی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog